پیام دبیر کمیته علمی همایش
1396/10/01
 
برگزاری نخستین  همایش ملی شهرسازی ، معماری و مدیریت شهری اسلامی ایرانی
(آموزش و نظام آموزش شهرسازی و معماری در ایران)
 
 
معماری در جهان اسلام یکی از بزرگترین جلوه‌های ظهور یک حقیقت هنری در کالبد مادی بشمار می‌رود. از لحاظ تاریخی معماری اولین هنری بشمار می‌آید که توانست خود را با مفاهیم اسلامی سازگار نموده، از طرف مسلمانان مورد استقبال قرار گیرد. معماری اسلامی بعنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌های معماری در تاریخ معماری جهان قابل بازشناسی است. در یک نگاه جامع­ نگر می‌توان پیوستاری ارزشمند و پویا را در بناهای اسلامی باز شناسی کرد که موجب شده تمامی آنها در قالبی واحد با عنوان معماری اسلامی در کنار یکدیگر قرار گیرند.
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی ويژگی­های اساسی شهر اسلامی را در دو حوزه؛ نمادهای بصری و جلوه ­های ظاهری در شهر و دیگری محتوای شهر و برنامه­ های شهری مورد توجه قرار داده ­اند؛ تأکيدات مقام معظم رهبری بر نمادهای بصری و جلوه­ های ظاهری در شهر در بر دارنده اين مسئله است که شهر به عنوان لباس تمدن بايد مملو از ظواهر و ارزش های تاريخی تمدن خود باشد. شهر بايد نمونه اعلای هنر و فرهنگ اسلامی ايرانی و سرشار از معنويت مؤمنانه نهفته در ارزش های دينی ايرانيان باشد به طوری كه آرامش روحی و سهولت زندگی متناسب با معيارهای دينی و معنوی برای ساكنان آن فراهم گردد. شهر ايرانی بايد نشان هويت و اصالت شهروندان خود باشد؛ هويتی كه از برقراری نسبت مناسب ميان هنر ايرانی و معنويت اسلامی بدست می ­آيد. اين شهر همچنين بايد به لحاظ شكل ظاهری آرامش و صلابت روانی را برای ساكنين خود فراهم آورد.[1]
 
بنای شهر آرمانی اسلامی بعنوان مقدمه ­ای برای ايجاد جامعه آرمانی و مدينه فاضله اسلامی ضرورتی انكار ناپذير است. جمهوری اسلامی ايران بعنوان ام القرای جهان اسلام و نمونه كامل و آرمانی مردم­سالاری دينی در جهان، بهترين جايگاه را برای ارائه و تأسيس شهر آرمانی اسلامی دارا می­ باشد. شهری كه می تواند الگويی برای ساير شهرهای جهان اسلام و حتی تمامی شهرهای جهان باشد. تحقق ايده انسان كامل و رسيدن به اوج قله ­های ايمان و معنويت تنها با زيستن در چنين شهری امكان­پذير خواهد بود. بنابراين ضرورت ايجاد شهر آرمانی اسلامی رابطه مستقيم با اهداف عاليه اسلام در راستای تربيت و پرورش انسان كامل الهی دارد.
 
در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مبنی بر توجه به سیمای شهر اسلامی و پایبندی به معماری اسلامی و ایرانی، حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها و رعایت زیبایی و استحکام بناها) همچنین ماده 2 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری و مدیریت مرکز معماری و شهرسازی اسلامی ژرفا با همکاری موسسه آرمان پژوهش کمال دانش تصمیم به برگزاری نخستین همایش ملی پیرامون معماری، شهرسازی و مدیریت شهری اسلامی ایرانی (آموزش و نظام آموزش شهرسازی و معماری در ایران)؛ در روز های 3 و 4 اردیبهشت ماه سال 1397 با همکاری و حمایت علمی و معنوی دانشگاه ها و سایر نهادهای مرتبط دارد.
 
 [1] http://www.leader.ir